Parkland College held its annual graduation ceremony last week at St. Mary's Cultural Centre in Yorkton to congratulate and celebrate 327 students who successfully completed one of more than 20 programs offered at the College in 2013-14.
Parkland College offers University degrees, Certificate and Diploma programs, and Adult Basic Education upgrading. Graduates from post-secondary programs receive accreditation from the University of Regina, Lakeland College Emergency Training Centre, SIAST, and Parkland College.
This year, the graduates represent 63 communities. Yorkton led the way with 124 grads, followed by Kamsack with 40, Fort Qu'Appelle with 23, and Melville with 22. This year's graduating class also includes students from Ontario, British Columbia, and Manitoba.
Cadmus Delorme, Student Recruitment Officer at First Nations University of Canada in Regina, served as guest speaker. He spoke to the graduates about the power of education and the value of strong leadership.
Deputy Premier Ken Krawetz was in attendance, and Yorkton MLA Greg Ottenbreit brought greetings on behalf of the provincial governme Origins of O CANADA!
Master of Educational Administration - Yorkton
Gary Forgeron, Yorkton; Ryan Gareau, Kamsack; Karlie Holtkamp, Springside; Jennifer Ingham, Yorkton; Kevin Kitchen, Kamsack; Susan Muir, Springside; Fallon Prince, Churchbridge; Andrew Rondeau, Melville; Jeffrey Stroeder, Lanigan; Michael Sweatman, Melville; Karie Thomas, Kamsack; Patricia Zerr, Langenburg
Bachelor of Social Work Degree - Yorkton
Amanda Bucsis, Yorkton; Kayla Carlson, Buchanan; Stephanie Jonassen, Yorkton; Rebecca Lawless, Kamsack; Ashley Loewen, Yorkton; Gloria Munroe, Pelly; Kerry Musey, Yorkton; Carla Perron, Langenburg; Debra Severight, Kamsack; Amber Silverstone, Yorkton; Christina Tranberg, Cowesses
NFPA 1001 - Firefighter Professional Qualifications
Saskatchewan Platoon #10 - Melville
Dugan Anderson, Virden, MB; Derek Hagel, Regina; Dustin Nicolas, Winnipeg, MB; Spencer Redl-Boyenko, Vonda; Nicholas Ruf, Canora; Brittany Schofer, Melville; Darren Stephenson, Milestone; Scott Weston, Wayne Ferguson
Business Certificate - Yorkton
Annigje de Vries, Sturgis; Georgeanne Genaille, Pelly; Lindsay Greba, Yorkton; Travis Greiner, Yorkton; Kyle Haberstock, Yorkton; Andrea Iverson, Qu'Appelle; Alka Jangral, Yorkton; Megan Main-Parfitt, Fort Qu'Appelle; Dorthy Merryweather, London, ON; Nikhil Narula, Yorkton; Chintan Patel, Yorkton; Janaki Patel, Shaunavon; Vijay Patel, Yorkton; Sharon Piller, Yorkton; Gurpreet Singh, Yorkton; Alice Siu, Yorkton; Angus Vincent, Yorkton; Donna Vranai, Katherine Trebish, Marcia Whittaker, Catherine Degryse
Continuing Care Assistant (Part-Time) - Canora
Loujen Cudal, Invermay; Oney Pollock, Jessie Wade
Continuing Care Assistant (April) - Yorkton
Emil Paramattathil Alias, North Battleford; Jency Baby, Yorkton; Desarae Bean, Yorkton; Jis Maria Jose, Yorkton; Jorly Pulukuthiyil Mathew, Yorkton; Rinu Rose Mathews, Yorkton; Jaykrishnan Nair, Yorkton; Smruthi M.V. Nair, Langenburg; Don K. Paul, North Battleford; Sibi Simon, Yorkton; Amandeep Singh, Yorkton; Harmanjit S. Singh, Regina; Hirenkumar T. Sutariya, Yorkton; Cheryl Marfleet, Tracy Gabriel, Joy deGooijer, Jessie Wade, Irene Cymbalisty, Jackie Ellis, Millie Sharp, Oney Pollock
Continuing Care Assistant (Sept.) - Yorkton
Arpitkumar Amin, Yorkton; Candace Brazeau, Yorkton; Colleen Breitkreuz, Springside; Allison Cyhla, Yorkton; Tayler Langan, Yorkton; Jessica Malitear, Spy Hill; Abhilash Mathew, Yorkton; Joy McNabb, Balcarres; Sarah Nelson, Yorkton; Alanna Pacholko, Melville; Berenice Rodriguez, Stockholm; Leshia Sanderson, Canora; Gurwinder Sekhon, Yorkton; Harmandeep Sekhon, Yorkton; Tori Stubenberg, Melville; Alysha Vandane, Melville; Belinda Waloschuk, Saltcoats; Cheryl Marfleet, Tracy Gabriel, Jessie Wade, Joy deGooijer, Irene Cymbalisty, Jackie Ellis, Millie Sharp, Janna-Lea Rusnak, Chelsea Miller, Oney Pollock
Educational Assistant - Yorkton
Carol Duguid, Yorkton; Sarah Tweidt, Kelvington; Lindsay Allin
Entrepreneurship & Small Business - Yorkton
Karandeep Brar, Saskatoon; Navneet Dhaliwal, Saskatoon; Parmvir Dhindsa, Yorkton; Nirvair Dosanjh, Yorkton; Chirag Hirpara, Weyburn; Amanjeet Kaur, Saskatoon; Kiranjeet Kaur, Yorkton; Harpratap Khosla, Regina; Yellaiah Kurni, Yorkton; Hitesh Mankotia, Yorkton; Petrice Miller, Yorkton; Ifeanyi Nwamuo, Saskatoon; Anupamkumar Patel, Yorkton; Hardikkumar Patel, Moosomin; Jaykumar Patel, Yorkton; Mayankkumar Patel, Yorkton; Rakesh Patel, Yorkton; Pavneet Punia, Yorkton; Harmanjit Saini, Regina; Manpreet Singh, Yorkton; Ranjit Singh, Yorkton; Rupinder Singh, Foam Lake; Prabhjot Toor, Yorkton; Rishi Verma, Regina; David Dedman, David Polachek, Marcia Whittaker
Heavy Equipment Operator Applied Certificate - Melville
Jonathan Aliaga, Winnipeg, MB; Derek Ball, Holdfast; Wayne Clearsky, Waywayseecappo, MB; Cole Gerski, Melfort; Colin Mansfield, Yorkton; Keegan Montgrand, Lebret; Ryan Nagy, Melville; Kim Plamondon, Regina; Kenneth Proskie, Roblin, MB; Terrance Tuckanow, Balcarres; Liberty Whitehawk, Norquay; Navarone Whitehawk, Norquay; Robert Mortimer, Rick Scutchings
Multi-Mechanical Trades - Yorkton
Taiten Criddle, Broadview; Jacob Flett, Fort Qu'Appelle; Elicia Kakakowasis, Yorkton; Daniel Pritchard, Yorkton; Reagan Rieger, Grayson; Lance Stradeski, Melville; Miranda Turpin, Yorkton; Garth Patzwald, Sarah Lipoth, Rick Scutchings
Office Education Certificate - Yorkton
Regina Allen, Canora; Kathleen Antony, Calder; Carol Bolton, Yorkton; Shay-Lynne Fofonoff, Yorkton; Stephanie Hertlein, Langenburg; Harpreet Kaur, Regina; Shae-Lynn Leik, Yorkton; Jaedyn Lozinski, Hyas; Rachel Lozinski, Hyas; Tyra Murphy, Yorkton; Stacy Ranford, Yorkton; Holly Sawchuk, Yorkton; Gurpreet Singh, Yorkton; Yvonne Steiner, Yorkton; Catherine Degryse, Katherine Trebish, Marcia Whittaker
Office Education Certificate - Kamsack
Arleigh Cote, Kamsack; Arval Cote, Kamsack; Shantel Cote, Kamsack; Dezaray Quewezance, Kamsack; Kirstie Shingoose, Kamsack; Janine Straightnose, Kamsack; Carla Whitehawk, Kamsack; Stephanie Whitehawk, Kamsack; Pat Prokop, Amanda Burback
Power Engineering Technician Certificate - Yorkton
Ian Adams, Yorkton; Andrew Broda, Kamsack; Stacey Cawkwell, Kelvington; Drew Clavelle, Yorkton; Todd Clavelle, Yorkton; David Falk, Yorkton; Catlin Karcha, Yorkton; Jasen Rohatinsky, Yorkton; Joshua Schopp, Yorkton; Davis Shewchuk, Yorkton; Adam Smith, Yorkton; Mel Puritch, Bradley Nagy, Ron Haskell, Sarah Lipoth, Cam Morrison, Gord MacDonald, Doug Nichols
Power Engineering 3rd Class Certificate - Yorkton
Alexander Antolovich, Yorkton; Tyler Bohn, Yorkton; Les Couture, Eagle Ridge; Ryley Folmer, Prince Albert; Brett Geistlinger, Endeavour; Jayden Gerhardt, Grayson; Brett Lewis, Hudson Bay; David Masson, Balgonie; Andrew Meroniuk, Sturgis; Kristopher Weise, Regina; Cam Morrison, Mel Puritch, Sarah Lipoth, Gord MacDonald
Primary Care Paramedic Certificate - Melville
Reid Kaczur, Indian Head; Kelli Karchut, Hudson Bay; Jaden Kuculym, Pilot Butte; Matthew Martens, Saskatoon; Brittany Schofer, Melville; Dylan Sikorski, Esterhazy; Mikailla Thorlakson, Kinistino; Marnie Weir, Biggar; Cheryl Solonenko, Jennifer Elias-White
Welding Applied Certificate - Yorkton
Rylie Abtosway, Yorkton; Roy Antoine, Yorkton; Tanner Daku, Yorkton; Steven Funk, Melville; Darrian Gemme, Yorkton; Cole Guenther, Kamsack; Denise Moose, Balcarres; Justin Norman, Foam Lake; Cody Stoker, Foam Lake; Blaine Miller, Ron Haskell
Hospitality and Tourism - Melville
Delores Alexson, Broadview; Kirby Bellegarde, Goodeve; Brittany Boyarski, Melville; Kat Chatten, Cache Creek, BC; Miquel Clement, Melville; Maria Cole, Melville; Linda Cote, Yorkton; Penelope Friday, Kamsack; Danielle Gambler, Kamsack; August Keewatin, Balcarres; Julie MacLellan, Stockholm; Dana Melton, Melville; Raquel Salalila, Melville; Carol Wiens
Industrial Mechanics Rural Apprenticeship - Esterhazy
Tyler Buchinski, Saltcoats; Ronald Ellert, Yorkton; Thomas Harris, Grandview, MB; Dennis Helmeczi, Esterhazy; Dane Kobylko, Langenburg; Greg Koenig, Churchbridge; Rhett Lippai, Esterhazy; Michael Moore, Gerald; Justin Nerbas, Langenburg; Brent Neumann, Melville; Scott Soyka, Yarbo; Ian Spearman, Ebenezer; Nick Hudym, Raynold Selin
Telecommunications Technician - Fort Qu'Appelle
Robert Anaquod, Fort Qu'Appelle; Jeremy Bourgon, Fort Qu'Appelle; Travis Cyr, Fort Qu'Appelle; Kasmira Legott-Jensen, Fort Qu'Appelle; Kyle Lerat, Fort Qu'Appelle; Dwayne Redman, Fort Qu'Appelle; Michael Reynolds, Fort Qu'Appelle; Nyle Stevenson, Fort Qu'Appelle; Nathan Strongeagle, Fort Qu'Appelle; Eugene Fedorowich, Samuel Baidoo, Kent Peterson
Inroads to Ag Tri-Trades - Yorkton
Derek Cote, Kamsack; Charlie Williamson, Prince Albert; Garth Patzwald, Sarah Lipoth, Rick Scutchings
Adult Basic Education - Adult 10 Level III
Kevin Badger, Kamsack; Lauren Badger, Kamsack; Patrick Badger, Kamsack; Destiny Boyer, Yorkton; Tracy Brass, Yorkton; Sheldon Chickeness, Kamsack; Alana Cote, Kamsack; Charlene Cote, Kamsack; Krystal Cote, Kamsack; Summer Crane, Yorkton; Keshia Danyluk, Yorkton; Dakota Davies, Yorkton; Cee-Ann Donovan, Yorkton; Brendan Fisher, Bredenbury; Stephanie Flagel, Melville; Dakota Ironstand, Yorkton; Robyn Keshane, Pelly; Zabroma Laliberte, Springside; Ashley Langan, Yorkton; Star Langan, Kamsack; Robert Lejoure, Fort Qu'Appelle; Cory McHugh, Kamsack; Courtney McLeod, Yorkton; Robyn McLeod, Yorkton; Jody Morin, Fort Qu'Appelle; Kayla Musgrave, Kamsack; Desiree Musqua, Yorkton; Erin Oberding, Yorkton; Latoya Pauchay, Yorkton; Joshlyn Pelletier, Yorkton; Chrissy Pelly, Kamsack; Kaylem Raphael-Cote, Kamsack; Eric Sangwais, Fort Qu'Appelle; Jeffrey Severight, Kamsack; Peter Severight, Kamsack; Levar Shingoose, Kamsack; Lewis Strongquill, Kamsack; Shalegh Vance, Yorkton; Arica Whitehawk, Kamsack; Teenah Wolfe, Yorkton; Dallas Zwozdesky, Melville; George Beddome, Dorothy Jackson, Maggie Purich, Brad Rose, Gerry Yacishyn
Adult Basic Education - Adult 12 Level IV
Chrissa Bear, Yorkton; Shayna Bebeau, Yorkton; Christann Cote, Yorkton; Kimberly Cote, Yorkton; Carla Dixon, Yorkton; Pamela Galvin, Yorkton; Joanne Genaille, Yorkton; Jagger Hemphill, Yorkton; Andriy Kavchak, Yorkton; Alexander Kaye, Fort Qu'Appelle; Michelle Kernovich, Bredenbury; Jory Keshane, Kamsack; Savanna Musqua, Calder; Phyllis Nokusis, Fort Qu'Appelle; Janova Pasqua, Pasqua; Natasha Peepeetch, Yorkton; Rebecca Pelletier, Yorkton; Kendall Potter, Yorkton; Philip Randals, Yorkton; Betty Lou Shingoose, Kamsack; Billy Siu, Yorkton; Misty Smoker, Yorkton; Jaime Spitzke, Yorkton; Ryanne Targerson, Yorkton; Charity Tomlinson, Yorkton; Linda Banga, George Beddome, Cecelia Cazakoff, Michelle Haberstock, Kathleen McDonald, Marguerite O'Hagan, Margaret Purich, Jim Wright, Gerry Yacishyn
Adult Basic Education - GED®
Riley Acoose, Melville; Serrita Anderson, Fort Qu'Appelle; Cole Cadotte, Yorkton; Sheldon Chickeness, Kamsack; Kristopher Davies, Yorkton; Samantha Dyton, Melville; Kristen Elliott, Fort Qu'Appelle; Samantha Fesik, Wroxton; Brendan Fisher, Bredenbury; Kevin Francis, Fort Qu'Appelle; Ian Hadubiak, Melville; Dakota Ironstand, Yorkton; Brittany Keepness, Fort Qu'Appelle; Joy Kennedy, Yorkton; Tina Kennedy, Melville; Zabrina Laliberte, Springside; Alyssa Larocque, Yorkton; Leah Lejoure, Fort Qu'Appelle; Robert Lejoure, Fort Qu'Appelle; Braxton McLaren, Yorkton; Luke Moore, Yorkton; Jody Morin, Fort Qu'Appelle; Erin Oberding, Yorkton; Scott Pearce, Yorkton; David Peigan, Fort Qu'Appelle; Elizabeth Pinay, Balcarres; Kendall Potter, Yorkton; Chelsey Quewezance, Canora; Suzy Quewezance, Kamsack; Sterling Rozon, Hubbard; Doreen Severight, Canora; Kenneth Severight, Kamsack; Brendon Whitehawk, Yorkton; Linda Banga, George Beddome, Cecelia Cazakoff, Michelle Haberstock, Dorothy Jackson, Kathleen McDonald, Marguerite O'Hagan, Margaret Purich, Brad Rose, Jim Wright, Gerry Yacishyn
Grade 12 Online
Logan Clouthier, Saskatoon; Serena Cormack, Saskatoon; Alyssa Keshane, Norquay; Alec Konkel, Bredenbury; Christina Labatch, Saskatoon; Marjorie Mather, Langenburg; Michelle Clarke, Derek Mathewson